De Ziua Mondială a Educației şi Ziua Profesorului (5 octombrie) Comitetul Sindical al Salariaților UTM, într-un cadru festiv, a felicitat membrii de sindicat, cadre didactice și non didactice – nominalizate la Premiul Comitetului Sindical al salariaților UTM pentru performanță în activitatea didactico-știinţifică „Avangarda academică”, ediția a III-a, 2021-2022.
Persoanele nominalizate la Premiul Sindicatelor au fost înaintate de către cele 15 Birouri Sindicale ale subdiviziunilor universitare (examinând eligibilitatea acestora în raport cu criteriile de selectare din Regulamentul privind decernarea Premiului) Comisiei CS desemnate în acest sens.
În acest an, festivitatea de felicitare și premiere a avut loc în campusul academic Râşcani al UTM, la care au fost prezenți rectorul Universității Tehnice a Moldovei, prof. univ., dr. hab. Viorel BOSTAN, președintele Comitetului Sindical al salariaților UTM, conf.univ., dr. Viorica URSU, decani, şefi de departamente şi direcţii, laureații și președinții Birourilor Sindicale.
În deschiderea evenimentului, dl rector Viorel BOSTAN a felicitat angajații UTM cu prilejul sărbătorii profesionale, menţionând că fiecare dintre ei își aduce aportul la creșterea profesională a generațiilor de studenţi instruiţi la UTM, urându-le sănătate şi cât mai multe realizări profesionale frumoase, care aduc şi vor aduce valoare şi calitate Universității. De altfel, d-sa a menționat că şi anul acesta Premiul CS UTM acordat laureaților va fi complinit și de către Administrația UTM.
Şi anul acesta, din partea Ministerului Educației și Cercetării al RM a fost felicitat cu diplome de onoare, înmânate de dl rector şi dl prim-prorector, Vladislav REŞITCA, un grup de angajați ai UTM, în semn de recunoştinţă şi apreciere a activității prodigioase în domeniul învăţământului, după cum urmează: Dinu ŢURCANU, prorector digitalizare; Natalia ŞESTENCO, şef-adjunct CCOC-UTM; Ana COSTAŞ, conf. univ., dr., FIMIT; Radu MELNIC, director Colegiul UTM; Sergiu TRONCIU, conf. univ., dr., decan FD; Dumitru CIORBĂ, conf. univ., dr., decan FCIM; Radion CIUPERCĂ, conf. univ., dr., şef Direcția Formare Continuă, UTM; Pavel NICOLAEV, conf. univ., dr. FET; Artur CARAUŞ, profesor de educația fizică la Colegiul UTM.
Președintele Comitetului Sindical UTM, Viorica URSU, a felicitat invitații prezenți la eveniment, mulțumindu-le pentru devotament profesional față de Alma Mater, pentru educația generaţiilor de tineri care aleg an de an Universitatea Tehnică a Moldovei pentru studiile de calitate, pentru performanţe în activitate profesională şi pentru devotament de-a lungul anilor şi faţă de organizaţia sindicală a UTM.
Anul acesta au fost desemnați 85 de laureaţi-angajaţi ai UTM, membri de sindicat, cadre didactice şi nondidactice, care au primit diplome de onoare însoțite de premii bănești.
Găsiţi Hotărârea Comisiei pentru decernarea premiului CS al salariaților UTM și LISTA LAUREAȚILOR celei de-a III-a ediții a Premiului „Avangarda academică”, accesând link-ul HOTĂRÂREA, dar şi galeria FOTO.
FOTO by Dorian SARANCIUC




