Felicitări câștigătorilor Olimpiadelor Tehnice la Fizică, Chimie și Informatică!

Pe 24 aprilie 2021 Universitatea Tehnică a Moldovei a organizat Olimpiadele tehnice republicane la disciplinele fizica, chimia și informatica pentru liceeni și elevii colegiilor, captivați de știința sistemelor și calculatoarelor, electronică și comunicații; proprietățile și structura materiei, formele de mișcare și transformarea acesteia, dar și studierea materiei la nivel atomic și molecular, formarea compușilor chimici și reacțiile chimice ce conduc la crearea unor substanțe noi.

O echipă de experți competenți au evaluat lucrările și suntem onorați să anunțăm învingătorii Olimpiadei Tehnice Republicane, ediția anului 2021.

Fizica

Numele, prenumele

Instituţia

Localitatea

Locul

Zabun Andrei  

L.T. „Aristotel”

or. Chişinău

Locul I

Sotropa Victor

L.T. „Orizont”

or. Durleşti

Locul II

Bajenov Sevastian

L.T. „Dimitrie Cantemir”

or. Chişinău

Locul III

Plămădeală Constantin

L.T.P.A. „Mihail Berezovschi”

or. Chişinău

Locul III

Crucerescu Vladislav

L.T. „Ion Creangă”

or. Chişinău

Locul III

Chimia

Numele, prenumele

Instituţia

Localitatea

Locul

Cojocari – Goncear Maxim

L.T. „Aristotel”

or. Chişinău

Locul I

Sprincean Tiberiu

L.T. „Nicolae Iorga”

or. Chişinău

Locul I

Şalari Nicoleta

L.T. „Liviu Damian”

or. Rîşcani

Locul I

Plămădeală Constantin

L.T.P.A. „Mihail Berezovschi”

or. Chişinău

Locul II

Craevschi Alexandru

L.T.P.A. „Mihail Berezovschi”

or. Chişinău

Locul III

Mocreac Valerian

L.T. „Orizont”

or. Durleşti

Locul III

Tamciuc Igor

L.T. „Ion Pelivan”

s. Răzeni,

r -nul Ialoveni

Locul III

Informatica

Numele, prenumele

Instituţia

Localitatea

Locul

Raţa Ovidiu

L.T. „Orizont”

or. Durleşti

Locul I

Andrei Alexandru

L.T. „Orizont”

or. Durleşti

Locul I

Purice Victor

L.T. „Orizont”

or. Durleşti

Locul I

Guzun Veaceslav

L.T. „Gaudeamus”

or. Chişinău

Locul I

Oanţa Cristian

Centrul de Excelență în Informatică şi Tehnologii Informaționale

or. Chişinău

Locul I

Neagu Alexandru

L.T. „Boris Cazacu”

or. Nisporeni

Locul I

Stratan Lia

L.T. „Aristotel”

or. Chişinău

Locul I

Prohniţchi Alexandru

L.T. „Aristotel”

or. Chişinău

Locul II

Triboi Dorin

L.T. „Boris Cazacu”

or. Nisporeni

Locul II

Ursu Valeriu

L.T. „Orizont”

or. Durleşti

Locul III

 Felicităm cordial câștigătorii competiției și îi îndemnăm să nu rateze facilitățile prevăzute în Regulamentul de admitere la studii!

Totodată, le mulțumim tuturor participanților la olimpiadele organizate de UTM pentru curaj și spirit competitiv, spunându-le că îi așteptăm cu drag să-și continue studiile la Universitatea Tehnică a Moldovei, încredințându-i că agenții economici, companiile mixte și structurile de stat au nevoie de ingineri în domeniile electronicii și telecomunicațiilor, industriei alimentelor, TIC, mecanicii și transporturilor, industriei textile și poligrafie, energeticii și electromecanicii, arhitecturii și urbanismului, construcțiilor și economiei.

Într-un ceas bun și cu noroc!

 

(Visited 1.292 times, 1 visits today)