„Earth Rover-2018” și-a desemnat câștigătorii

Cea de-a VI-a ediție a concursului de sisteme robotice mobile „Earth Rover-2018”, organizat de Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică, a inclus o impresionantă ceremonie de prezentare a proiectelor participanților, găzduită, pe 23 noiembrie 2018, de Centrul de Excelență în domeniul TIC TEKWILL.

Au participat 18 echipe din  Republica Moldova, România și Ucraina, care au fost jurizate de către experți ai companiilor în domeniu: Mircea BERNIC, prorector pentru cercetare și doctorat, UTM; Veaceslav NASTASENCO, Allied Testing; Nicolae Stropșa, Endava; Marc SAFEANIUC,  Orange Moldova; Victor TIMOTIN, Eliation; Natalia CARTERA, Gheorghe GHIRJEV,  Arobs Software; Galina MARUSICANACEC; Dmitri CALUGARIIAW Internationale Akademie.

Participanții au venit cu proiecte foarte variate: drone, avioane, roboti sumo, platforme robotice mobile dotate cu diverși senzori pentru urmărirea liniei, ocolirea obstacolelor, măsurarea temperaturii, umidității și presiunii, aplicații complexe pentru recunoașterea imaginilor.

În urma jurizării  au fost selectate câte trei echipe pentru fiecare loc premiant.

Locul I a revenit echipelor:

  • Republica Moldova, UTM – Neonil ROȘCA, Iulian LUNGU, programul de studii „Calculatoare și rețele” (antrenor: Viorel CARBUNE);
  • România, Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava, echipa „Inel X” – Denis COPILU, David BURLA (antrenor: Adrian GRAUR);
  • Republica Moldova, echipa „Robo Rangers”, Tekwill – Andrei COPACI (Liceul „Prometeu”), Cosmin CIORBA și Cristian COMENDANT (Liceul „Ion Creangă”) (antrenor: Florin CAZAC).

Locul II a fost împărțit de echipele:

  • România, Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava, echipa „USV Elite” – Gabriel Andrei VIȘAN (antrenor: Adrian GRAUR);
  • Ucraina, Universitatea Națională Tehnică din Vinnytsia – Dmytro PANTELIUK, Dmytro KUDREVTSEV (antrenor: Serhii BARABAN);
  • România, Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava, echipa „TechM” – Cristi MIRON, Beniamin MAXIM.

Locul III a fost disputat de echipele:

  • România, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iaşi – Gabriel COȚOFAN, Bogdan Rusu (antrenor: Ciprian STAMATE);
  • Ucraina, Universitatea Naţională „Yurii Fedkovych” din Cernăuţi – Anatolii AMARII, Oleksandr DUBOVYK, Mykhailo KONOPNYTSKYI (antrenor: Inna IAKOVLEVA);
  • România, Universitatea POLITEHNICA Bucureşti – Diana BAICU, Maria CÂRCIUMARU, Cristian Ionuț DOBRE (antrenor: Mihai CRĂCIUNESCU).

De asemenea, compania IAW Internationale Akademie a acordat premii de încurajare următorilor participanți din cadrul UTM:

  • Nicolae ȘTEFANIUC și Gabriel SCOBICI, anul I, „Robotică și mecatronică”, Igor MAMOLEA, anul IV, „Calculatoare”;
  • Andrei CÂRNAȚ și Renat RUSU, anul II, „Automatică și informatică” – echipa „Microwire”,

Andrei MIRON și Dumitru MELNICIUC, anul II, „Calculatoare și rețele”.