„Învață în Moldova!” – un nou impuls pentru viitorul educației universitare

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova a lansat campania națională de promovare a studiilor universitare „Învață în Moldova!”, o inițiativă ambițioasă menită să convingă tot mai mulți tineri să-și continue studiile acasă.

Ministrul Educației și Cercetării, Dan PERCIUN, a subliniat progresul impresionant al sistemului de învățământ superior din Republica Moldova:

a 11 - „Învață în Moldova!” – un nou impuls pentru viitorul educației universitare

– În ultimii ani, sistemul de învățământ universitar a cunoscut o schimbare semnificativă, iar acum putem spune, cu certitudine, că avem ce oferi absolvenților. Anul trecut am avut o admitere record, iar pentru acest an ne propunem ca șase din zece absolvenți să aleagă o universitate din țară.

Ministrul Perciun a anunțat investiții de peste 350 de milioane de lei în modernizarea infrastructurii universitare, cu alte 248 de milioane de lei deja direcționate pentru renovarea căminelor și dotarea laboratoarelor.

Viorel BOSTAN: „Stereotipurile despre studiile din străinătate nu mai sunt valabile!”

Rectorul Universității Tehnice a Moldovei, prof. univ., dr. hab. Viorel BOSTAN, a combătut ideea că „doar universitățile din afara țării pot oferi studii de calitate”:

bb - „Învață în Moldova!” – un nou impuls pentru viitorul educației universitare

– Poate că această percepție avea sens acum 10-15 ani, dar astăzi Universitatea Tehnică a Moldovei și multe alte instituții de învățământ superior din Republica Moldova au făcut un salt calitativ uriaș, oferind studii de calitate și șanse foarte mari de angajare în câmpul muncii aici, acasă, sau continuarea studiilor în străinătate. Proiecte finanțate de Banca Mondială au permis dezvoltarea infrastructurii academice, iar UTM colaborează activ cu instituții de prestigiu din Europa. Astfel, absolvenții noștri au acces la tehnologii de ultimă generație, oportunități de cercetare avansată și parteneriate internaționale solide. Vom continua această direcție cu finanțări majore în viitorul apropiat.

Toate universitățile au beneficiat de Proiectul „Învățământul Superior din Moldova”, implementat de Ministerul Educației și Cercetării și finanțat de Banca Mondială, un proiect care va continua să se extindă și în următoarea perioadă. La Universitatea Tehnică a Moldovei, de exemplu, investițiile de 5 milioane de euro au transformat laboratoarele, spațiile de studii și programele academice în domenii precum arte, design, inginerie agricolă.

Salutăm inițiativa Ministerului Educației și Cercetării, care, prin campania „Învață în Moldova!”, contribuie la schimbarea mentalității și la promovarea unei realități evidente: universitățile din Republica Moldova sunt pregătite să ofere tinerilor educația de care au nevoie pentru un viitor de succes.

În ultimii ani, universitățile din Moldova au introdus 30 de specialități noi la ciclul I –Licență, incluzând profesii ale viitorului precum Animație, Game Design și Multimedia, Inteligență Artificială, dar și specialități interdisciplinare precum Știința Datelor, Econometrie, Fitobiotehnologii ș.a.

Rectorii instituțiilor de învățământ superior susțin că tendința este clară: tot mai mulți tineri aleg să-și continue studiile acasă, datorită următorilor factori:

  • Universitățile din Moldova sunt acreditate instituțional de Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Superior (ARACIS).
  • Numărul de studenți a crescut semnificativ: anul trecut, 16.009 tineri au fost înmatriculați la ciclul I – Licență, cu 1.333 mai mulți decât în 2023.
  • Domeniul educației este tot mai atractiv, cu 1.753 de studenți în plus față de anul trecut.

c 9 - „Învață în Moldova!” – un nou impuls pentru viitorul educației universitare

Cum vor fi convinși absolvenții să rămână acasă? Campania „Învață în Moldova!” se va desfășura timp de trei luni și include multiple activități, multe dintre ele fiind deja organizate de UTM, tradițional, an de an:

  • Zilele Ușilor Deschise – elevii vor putea vizita campusurile universitare și interacționa direct cu profesorii și studenții;
  • Vizite în licee și colegii – universitarilor le revine rolul de a prezenta ofertele educaționale și ofertele existente;
  • Târguri educaționale – organizate în centre raionale pentru a ajunge la cât mai mulți tineri din diferite regiuni ale țării.

Campania „Învață în Moldova!” marchează un moment crucial pentru viitorul învățământului superior din Republica Moldova. Cu investiții substanțiale, recunoaștere internațională și un sprijin puternic din partea autorităților, universitățile din Republica Moldova devin o opțiune tot mai atractivă pentru tinerii care vor să-și construiască viitorul acasă.

Pentru tinerii care aleg să studieze în Moldova, viitorul nu este doar o promisiune, ci o realitate în plină expansiune!

Distribuie noutatea

Conținutul website-ului utm.md este destinat exclusiv informării publicului larg. Preluarea materialelor se permite în limita a maximum 500 de semne, dar nu mai mult de jumătate din articolul preluat. În aceste condiţii, este obligatorie citarea sursei şi a autorului, iar în cazul portalurilor informaţionale – indicarea linkul ce conduce direct la sursă. Republicarea integrală a conținutului site-ului este interzisă în lipsa unui acord prealabil din partea Universității Tehnice a Moldovei. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați pe pr@adm.utm.md .