10 studenți entuziaști de la Universitatea Tehnică a Moldovei (8 dintre ei fiind de la Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică, iar alții 2 – de la Facultatea Electronică și Telecomunicații), însoțiți de profesorul lor, reprezentant al Institutului Național de Inovații în Securitatea Cibernetică „Cybercor”, conf. univ., dr. Andrian PRISĂCARU, și-au încheiat cu succes aventura educațională oferită de Școala de Vară de securitate cibernetică „Cybersecurity” din Tallinn, Estonia. Desfășurată în perioada 7-20 iulie 2024, această experiență le-a oferit participanților impresii de neuitat, dar, mai ales, cunoștințe valoroase împărtășite de profesioniști de renume internațional în domeniu.
Programul Școlii de Vară a fost unul intensiv și interactiv, cuprinzând o varietate de activități și cursuri menite să le ofere studenților o înțelegere profundă a securității cibernetice. Printre momentele remarcabile s-au numărat vizitarea campusului Facultății Tehnologia Informației a Tallinn University of Technology (TalTech), explorarea Vechiului Oraș din Tallinn și turul Muzeului KGB. Prelegerea excepțională ținută de dr. Rain OTTIS, directorul Centrului Criminalistică Digitală și Securitate Cibernetică din cadrul TalTech, le-a oferit participanților o perspectivă aprofundată asupra provocărilor și soluțiilor din domeniul securității cibernetice la nivel global.

Studenții UTM au avut fericitul prilej de a beneficia de o captivantă incursiune în securitatea cibernetică în cadrul unui curs ținut de dr. Adrian VENABLES, un adevărat vizionar în acest domeniu. Sub îndrumarea sa, ei au învățat cum să transforme datele brute în informații valoroase și cum să folosească aceste cunoștințe pentru a construi fortărețe cibernetice impenetrabile. Totodată, s-a discutat despre rolul crucial al relațiilor internaționale în obținerea unui nivel ridicat de securitate cibernetică la nivel global. Exemple precum experiența Estoniei în evitarea atacurilor cibernetice din partea Federației Ruse și situația actuală din Ucraina și Republica Moldova au evidențiat importanța cooperării internaționale în acest domeniu. Astfel, studenții au explorat nu doar aspecte tehnice, ci și dimensiunile geopolitice ale securității cibernetice, consolidându-și cunoștințele într-un mod holistic și aplicat.
Activitățile au continuat cu exerciții practice și descoperirea unor soluții open-source sub egida prof. Sten MÄSES, un adevărat arhitect al securității cibernetice. Cu o abordare inovatoare, prof. MÄSES a ghidat studenții prin complexitatea tehnologiilor de ultimă oră și a soluțiilor open-source, punând accent pe creativitate și gândire critică. Programul a inclus un exercițiu de brainstorming pentru a demonstra necesitatea creativității în securitatea cibernetică, urmat de realizarea unei aplicații practice, prin intermediul căreia a fost elaborat planul pentru un startup cu un buget de 1 milion de dolari. Ulterior, studenții au învățat despre soluțiile open-source SOC (Security Operations Center), precum ElasticStack și Suricata. Au fost prezentate etapele preprocesării, indexării și vizualizării datelor, alături de recomandări practice pentru utilizarea acestor tehnologii.

Următoarele activități au inclus discuții despre răspunsul la incidente conform standardelor NIST (National Institute of Standards and Technology), evidențiind etapele esențiale ale procesului, de la identificare și analiză până la containment, eradicare și recuperare. Sille ARIKAS a împărtășit din experiența sa vastă acumulată în cadrul CERT-EE, subliniind importanța unui plan bine structurat și a unei echipe pregătite pentru a face față incidentelor cibernetice. În plus, exercițiile practice de Open Source Intelligence (OSINT) și Threat Intelligence au fost esențiale pentru identificarea și evaluarea amenințărilor cibernetice. Utilizarea unor instrumente de top precum Shodan, motorul de căutare pentru dispozitive conectate la internet, Cuckoo, sandbox-ul pentru analiza de malware, Phishtank, baza de date colaborativă pentru raportarea încercărilor de phishing, și Open Threat Exchange (OTX), platforma pentru schimbul de informații despre amenințări cibernetice, au oferit studenților o perspectivă practică și aplicată asupra metodelor moderne de apărare cibernetică.
Prin aceste activități, prof. Sten MÄSES a reușit să transforme complexitatea securității cibernetice într-o serie de lecții captivante și interactive, care au pregătit studenții pentru provocările reale din domeniu.

Cu aceste cunoștințe și experiențe acumulate, studenții UTM și-au împărtășit impresiile și concluziile despre impactul profund al Școlii de Vară „Cybersecurity” asupra dezvoltării lor profesionale și personale.
Conf. univ., dr. Andrian PRISĂCARU, a subliniat importanța colaborării dintre UTM, TalTech și Cybercor: „Școala de vară desfășurată în Estonia a oferit o experiență de neuitat pentru studenții FET și FCIM. Am avut posibilitatea să discut cu profesorii TalTech despre suportul curricular specific domeniului securității cibernetice, care va fi studiat la UTM în cadrul celor două facultăți – FET și FCIM.”
Maria ȚURCAN, studentă FET-UTM, a descris participarea la Școala de Vară din Tallinn ca o experiență extraordinară: „Am avut sesiuni dedicate unor teme precum „hacker mindset”, „cybersecurity” și „international relations and cybersecurity”, la care am avut ocazia să învăț de la experți în domeniu și să înțeleg mai bine cum gândesc hackerii.”
Daniel MIRON, student FCIM-UTM, a fost impresionat de vizitarea biroului Clarified Security: „Am participat la o simulare de răspuns la incidente și am experimentat cum s-ar gestiona un atac cibernetic asupra unei companii.”
Liviu MEREACRE, student FCIM, a concluzionat că această experiență i-a confirmat alegerea de a studia securitatea cibernetică la UTM: „Datorită profesioniștilor cu experiență care ne-au instruit, am putut înțelege mai bine provocările și strategiile folosite în testarea securității cibernetice.”
Școala de vară „Cybersecurity” de la Tallinn a fost o oportunitate valoroasă pentru studenții UTM de a-și îmbunătăți cunoștințele și competențele în domeniul securității cibernetice. Participarea la acest program a fost esențială pentru dezvoltarea lor profesională și personală, oferindu-le ocazia de a învăța de la experți de renume internațional și de a înțelege mai bine provocările și soluțiile din acest domeniu vital. Această experiență subliniază importanța colaborărilor internaționale și a educației continue în asigurarea securității cibernetice la nivel global.





