- UTM - https://utm.md -

Câștigătorii concursului „In Memoriam Mihai Marinciuc”

În acest weekend, la UTM s-a desfășurat ediția a IX-a a Concursului de fizică „In memoriam Mihai Marinciuc”. În cadrul competiției au participat peste 600 de elevi din întreaga țară.

Cel mai bun rezultat l-a înregistrat liceul „Orizont” din orașul Durlești, urmat de liceul „Mircea Eliade” din Chișinău și liceul „Constantin Stere” din Soroca, clasamentul liceelor poate fi vizualizat AICI [1]!

Clasamentul pe clase se prezintă după cum urmează:

Clasa a VI -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Barbuța Robert LT “Miguel de Cervantes” Chișinău I
2 Sochircă Cristian LT “Mircea Eliade”Chișinău II
3 Pînzaru Mihai CRECP LT “C. Stere” Soroca II
4 Iurcu Otilia Liceul “Gheorghe Asachi” Chișinău III
5 Platon Cezar LT “Petre Ștefănucă” Ialoveni III
6 Mamaliga Daniel LT “Petre Ștefănucă” Ialoveni III
7 Tudos Lucian LT “Mircea Eliade”Chișinău M
8 Gamurar Daria LT “Nicolae Iorga” Chişinău M
9 Bolun Adriana Liceul Privat “Da Vinci” Chișinău M
10 Mutaf Nicoleta LT “Pr. Natalia Dadiani” Chișinău M
11 Aluchi Tiberiu-Gheorghe LT “Mircea Eliade”Chișinău M
12 Frimu Paula IPLT “Principesa Natalia Dadiani” M
13 Burdila Aureliu Gimnaziul “Gr.Vieru” Vasilcau, Soroca M
14 Bortă Cezar Liceul “LMM” Chișinău M
15 Babin Evelina LT “Mircea Eliade”Chișinău M

Clasa a VII -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Creciun Alexandru LT”ORIZONT” fil.Ciocana I
2 Iordachi Bianca LT “Orizont” f. Buiucani Chișinău II
3 Bordeniu Ecaterina LT”Migiul de Cervantes” II
4 Nedelea Călin LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău III
5 Russu Dumitru LT “Mihai Viteazul” Chișinău III
6 Sîli Milena CRECP LT “C. Stere” Soroca III
7 Secară Diana Gabriela Colegiul Naţ. de inf. Piatra Neamţ M
8 Tofan Cezar CRECP LT “C. Stere” Soroca M
9 Boțan Diana LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M
10 Stratulat Bianca IPLT”Gh. Asachi” M
11 Bădărău Roland LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M
12 Chiosa Nikita Liceul Privat “Da Vinci” Chișinău M
13 Bandalac Andrian LT “Nicolae Iorga” Chişinău M
14 Catrinici Alexandru LT “Petre Ștefănucă” Ialoveni M
15 Gonța Andreea LT “Nicolae Iorga” Chişinău M
16 Harghel Dan LT „Liviu Deleanu, Chișinău M
17 Mișcenco Daniil LT “Alexandr Puşkin” Chișinău M
18 Șoltoian Ecaterina LT “Alexandr Puşkin” Chișinău M

Clasa a VIII -a

Nr. Instituţia Clasament
1 4 11
1 Mîra Nichita CRECP LT “C. Stere” Soroca I
2 Boldurescu Alexandu LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău II
3 Eșanu Mihai LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
4 Babuc Constantin LT “George Meniuc”Chișinău III
5 Sochirca Evghenii LT “Dmitrii Cantemir” Chișinău III
6 Baerle Adrian LT “Pr. Natalia Dadiani” Chișinău III
7 Ostrov Alina LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M
8 Popescu Aria Theodora Colegiul Naţ. de inf. Piatra Neamţ M
9 Tărîță Daniela LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
10 Darii Paula LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
11 Clipca Daniela LT “Nicolae Iorga” Chişinău M
12 Djandjgava Nikita LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
13 Cazac Mihai LT “Gaudeamus”Chișinău M
14 Ungureanu Ema Liceul Privat “Da Vinci” Chișinău M
15 Chiriac Cristian LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M

Clasa a IX -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Horodniceanu Andrei Colegiul Naţ. de inf.ă Piatra Neamţ I
2 Cernei Andreea LT “M.Kogâlniceanu”Chișinău II
3 Amarfii Ştefan LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău II
4 Vorona Victor LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău III
5 Barburoș Maria LT “Nicolae Iorga” Chişinău III
6 Țugulea Arina LT “Mircea Eliade”Chișinău III
7 Dobrovolschi Eugen CRECP LT “C. Stere” Soroca M
8 Chiosa Andrei LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
9 Savin Cristian LT “Gheorghe Asachi” Chișinău M
10 Rusica Ștefan LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M
11 Izbaș Ana-Maria LT “Gheorghe Asachi” Chișinău M
12 Godoroja Radu LT “Gheorghe Asachi” Chișinău M
13 Pleșca Alexandru LT “Vasile Vasilache” Chișinău M
14 Rusu Rebeca LT “Gheorghe Asachi” Chișinău M

Clasa a X -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Frija Marius LT “ORIZONT” fil.Durleşti I
2 Mocreac Valerian LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
3 Rață Ovidiu LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
4 Purice Vladimir LT “ORIZONT” fil.Durleşti III
5 Ghereg Nichita LT “Mihai Viteazul” Chișinău III
6 Zăbreanu Andrei CRECP LT “C. Stere” Soroca III
7 Teleșcu Marcel LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
8 Nicov Ștefan LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
9 Șevelchin Maxim LT “N.Milescu Spatarul” Chişinău M
10 Patlatîi Adelina LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
11 Pavaloi Natalia- Sofia LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
12 Șotropa Victor LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
13 Musin Vladislava LT “Ion Creangă” Chişinău M
14 Botnari Daniel LT Republican “Aristotel” Chişinău M
15 Naval Kiril LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
16 Căruntu Patric LT “ORIZONT” fil.Durleşti M

Clasa a XI -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Cojocari-Goncear Maxim LT Republican “Aristotel” Chişinău I
2 Brega Stanislav LT “Mircea Eliade” Chișinău II
3 Suruceanu Valentin LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
4 Melnic Anastasia LT “Alexandru Ioan Cuza”Chișinău III
5 Avornicița Mădălina LT “Gheorghe Asachi” Chișinău III
6 Pușcașu Tudor LT “Gaudeamus” Chişinău III
7 Bajenov Sevastian LT “Dmitrii Cantemir” Chișinău M
8 Cerednicenco Denis LT “Dmitrii Cantemir” Chișinău M
9 Comanici Daniel LT Republican “Aristotel” Chişinău M
10 Clinchici Nicolae LT “Mihai Viteazul” Chișinău M
11 Plămădeală Constantin LTPA “Mihail Berezovschi” Chișinău M
12 Zmeu Mihai Centrul de Excelență în Energetică și

Electronică Chișinău

M
13 Luca Daniela LT”ORIZONT” fil.Durleşti M
14 Kadomțev Vitalii LT “N.Milescu Spatarul” Chişinău M
15 Soltan Marius LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău M
16 Vaculovschi Ștefan LT “Mircea Eliade” Chișinău M

Clasa a XII -a 

 

Nr.

 

Numele, Prenumele

 

Instituţia

Clasament
1 3 4 11
1 Mutaf Ștefan LT “Pr. Natalia Dadiani” Chişinău I
2 Moraru Felicia LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
3 Nicoară Daniel IPLT”Mircea Eliade” II
4 Zvezdenco Adrian LT “Mircea Eliade” Chișinău III
5 Codreanu Marcel LT “Pr. Natalia Dadiani” Chişinău III
6 Burlacu Dumitru CRECP LT “C. Stere” Soroca III
7 Sidelinicov Dmitrii LT “Dmitrii Cantemir” Chișinău M
8 Burov Dumitru Liceul Teoretic Republican “Aristotel” M
9 Coroi Eugen LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
10 Efimov Danil LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
11 Scripnic Ivan LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
12 Gheorghiță Pavel Liceul Teoretic Republican “Aristotel” M
13 Mîntoș Victor LT “Mircea Eliade” Chișinău M
14 Dobrovolschi Cristian CRECP LT “C. Stere” Soroca M
15 Mincev Oleg LT “ORIZONT” fil.Ceadîr-Lunga M
16 Agrici Mihai Liceul Teoretic Republican “Aristotel” M

Ajuns la a IX-a ediție, concursul este organizat în memoria profesorului Mihail MARINCIUC (26.11.1938, s. Crişcăuţi, r. Dondușeni – 14.10.2011, Chișinău), doctor în ştiinţe fizico-matematice din 1967, în perioada 1981-2011 a activat la Catedra de fizică a UTM în calitate de conferențiar şi profesor, şef al catedrei respective în anii 1984-1995, autor a 89 de publicații științifice şi metodice, inclusiv a 6 manuale de fizică şi 8 culegeri de probleme de fizică pentru licee, a participat active, începând cu anul 1968, la pregătirea și desfășurarea olimpiadelor republicane pentru elevi la fizică, prin concursul ce-i poartă numele, va în inimile şi cugetul tinerilor captivați și împătimiți de miracolele fizicii.

 

 

 

 

 

 

(Visited 24 times, 1 visits today)