Câștigătorii concursului „In Memoriam Mihai Marinciuc”

În acest weekend, la UTM s-a desfășurat ediția a IX-a a Concursului de fizică „In memoriam Mihai Marinciuc”. În cadrul competiției au participat peste 600 de elevi din întreaga țară.

Cel mai bun rezultat l-a înregistrat liceul „Orizont” din orașul Durlești, urmat de liceul „Mircea Eliade” din Chișinău și liceul „Constantin Stere” din Soroca, clasamentul liceelor poate fi vizualizat AICI!

Clasamentul pe clase se prezintă după cum urmează:

Clasa a VI -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Barbuța Robert LT “Miguel de Cervantes” Chișinău I
2 Sochircă Cristian LT “Mircea Eliade”Chișinău II
3 Pînzaru Mihai CRECP LT “C. Stere” Soroca II
4 Iurcu Otilia Liceul “Gheorghe Asachi” Chișinău III
5 Platon Cezar LT “Petre Ștefănucă” Ialoveni III
6 Mamaliga Daniel LT “Petre Ștefănucă” Ialoveni III
7 Tudos Lucian LT “Mircea Eliade”Chișinău M
8 Gamurar Daria LT “Nicolae Iorga” Chişinău M
9 Bolun Adriana Liceul Privat “Da Vinci” Chișinău M
10 Mutaf Nicoleta LT “Pr. Natalia Dadiani” Chișinău M
11 Aluchi Tiberiu-Gheorghe LT “Mircea Eliade”Chișinău M
12 Frimu Paula IPLT “Principesa Natalia Dadiani” M
13 Burdila Aureliu Gimnaziul “Gr.Vieru” Vasilcau, Soroca M
14 Bortă Cezar Liceul “LMM” Chișinău M
15 Babin Evelina LT “Mircea Eliade”Chișinău M

Clasa a VII -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Creciun Alexandru LT”ORIZONT” fil.Ciocana I
2 Iordachi Bianca LT “Orizont” f. Buiucani Chișinău II
3 Bordeniu Ecaterina LT”Migiul de Cervantes” II
4 Nedelea Călin LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău III
5 Russu Dumitru LT “Mihai Viteazul” Chișinău III
6 Sîli Milena CRECP LT “C. Stere” Soroca III
7 Secară Diana Gabriela Colegiul Naţ. de inf. Piatra Neamţ M
8 Tofan Cezar CRECP LT “C. Stere” Soroca M
9 Boțan Diana LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M
10 Stratulat Bianca IPLT”Gh. Asachi” M
11 Bădărău Roland LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M
12 Chiosa Nikita Liceul Privat “Da Vinci” Chișinău M
13 Bandalac Andrian LT “Nicolae Iorga” Chişinău M
14 Catrinici Alexandru LT “Petre Ștefănucă” Ialoveni M
15 Gonța Andreea LT “Nicolae Iorga” Chişinău M
16 Harghel Dan LT „Liviu Deleanu, Chișinău M
17 Mișcenco Daniil LT “Alexandr Puşkin” Chișinău M
18 Șoltoian Ecaterina LT “Alexandr Puşkin” Chișinău M

Clasa a VIII -a

Nr. Instituţia Clasament
1 4 11
1 Mîra Nichita CRECP LT “C. Stere” Soroca I
2 Boldurescu Alexandu LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău II
3 Eșanu Mihai LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
4 Babuc Constantin LT “George Meniuc”Chișinău III
5 Sochirca Evghenii LT “Dmitrii Cantemir” Chișinău III
6 Baerle Adrian LT “Pr. Natalia Dadiani” Chișinău III
7 Ostrov Alina LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M
8 Popescu Aria Theodora Colegiul Naţ. de inf. Piatra Neamţ M
9 Tărîță Daniela LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
10 Darii Paula LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
11 Clipca Daniela LT “Nicolae Iorga” Chişinău M
12 Djandjgava Nikita LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
13 Cazac Mihai LT “Gaudeamus”Chișinău M
14 Ungureanu Ema Liceul Privat “Da Vinci” Chișinău M
15 Chiriac Cristian LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M

Clasa a IX -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Horodniceanu Andrei Colegiul Naţ. de inf.ă Piatra Neamţ I
2 Cernei Andreea LT “M.Kogâlniceanu”Chișinău II
3 Amarfii Ştefan LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău II
4 Vorona Victor LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău III
5 Barburoș Maria LT “Nicolae Iorga” Chişinău III
6 Țugulea Arina LT “Mircea Eliade”Chișinău III
7 Dobrovolschi Eugen CRECP LT “C. Stere” Soroca M
8 Chiosa Andrei LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
9 Savin Cristian LT “Gheorghe Asachi” Chișinău M
10 Rusica Ștefan LCI “PROMETEU-PRIM” Chişinău M
11 Izbaș Ana-Maria LT “Gheorghe Asachi” Chișinău M
12 Godoroja Radu LT “Gheorghe Asachi” Chișinău M
13 Pleșca Alexandru LT “Vasile Vasilache” Chișinău M
14 Rusu Rebeca LT “Gheorghe Asachi” Chișinău M

Clasa a X -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Frija Marius LT “ORIZONT” fil.Durleşti I
2 Mocreac Valerian LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
3 Rață Ovidiu LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
4 Purice Vladimir LT “ORIZONT” fil.Durleşti III
5 Ghereg Nichita LT “Mihai Viteazul” Chișinău III
6 Zăbreanu Andrei CRECP LT “C. Stere” Soroca III
7 Teleșcu Marcel LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
8 Nicov Ștefan LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
9 Șevelchin Maxim LT “N.Milescu Spatarul” Chişinău M
10 Patlatîi Adelina LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
11 Pavaloi Natalia- Sofia LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
12 Șotropa Victor LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
13 Musin Vladislava LT “Ion Creangă” Chişinău M
14 Botnari Daniel LT Republican “Aristotel” Chişinău M
15 Naval Kiril LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
16 Căruntu Patric LT “ORIZONT” fil.Durleşti M

Clasa a XI -a

Nr. Numele, Prenumele Instituţia Clasament
1 3 4 11
1 Cojocari-Goncear Maxim LT Republican “Aristotel” Chişinău I
2 Brega Stanislav LT “Mircea Eliade” Chișinău II
3 Suruceanu Valentin LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
4 Melnic Anastasia LT “Alexandru Ioan Cuza”Chișinău III
5 Avornicița Mădălina LT “Gheorghe Asachi” Chișinău III
6 Pușcașu Tudor LT “Gaudeamus” Chişinău III
7 Bajenov Sevastian LT “Dmitrii Cantemir” Chișinău M
8 Cerednicenco Denis LT “Dmitrii Cantemir” Chișinău M
9 Comanici Daniel LT Republican “Aristotel” Chişinău M
10 Clinchici Nicolae LT “Mihai Viteazul” Chișinău M
11 Plămădeală Constantin LTPA “Mihail Berezovschi” Chișinău M
12 Zmeu Mihai Centrul de Excelență în Energetică și

Electronică Chișinău

M
13 Luca Daniela LT”ORIZONT” fil.Durleşti M
14 Kadomțev Vitalii LT “N.Milescu Spatarul” Chişinău M
15 Soltan Marius LT “M.Kogâlniceanu” Chișinău M
16 Vaculovschi Ștefan LT “Mircea Eliade” Chișinău M

Clasa a XII -a 

 

Nr.

 

Numele, Prenumele

 

Instituţia

Clasament
1 3 4 11
1 Mutaf Ștefan LT “Pr. Natalia Dadiani” Chişinău I
2 Moraru Felicia LT “ORIZONT” fil.Durleşti II
3 Nicoară Daniel IPLT”Mircea Eliade” II
4 Zvezdenco Adrian LT “Mircea Eliade” Chișinău III
5 Codreanu Marcel LT “Pr. Natalia Dadiani” Chişinău III
6 Burlacu Dumitru CRECP LT “C. Stere” Soroca III
7 Sidelinicov Dmitrii LT “Dmitrii Cantemir” Chișinău M
8 Burov Dumitru Liceul Teoretic Republican “Aristotel” M
9 Coroi Eugen LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
10 Efimov Danil LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
11 Scripnic Ivan LT “ORIZONT” fil.Durleşti M
12 Gheorghiță Pavel Liceul Teoretic Republican “Aristotel” M
13 Mîntoș Victor LT “Mircea Eliade” Chișinău M
14 Dobrovolschi Cristian CRECP LT “C. Stere” Soroca M
15 Mincev Oleg LT “ORIZONT” fil.Ceadîr-Lunga M
16 Agrici Mihai Liceul Teoretic Republican “Aristotel” M

Ajuns la a IX-a ediție, concursul este organizat în memoria profesorului Mihail MARINCIUC (26.11.1938, s. Crişcăuţi, r. Dondușeni – 14.10.2011, Chișinău), doctor în ştiinţe fizico-matematice din 1967, în perioada 1981-2011 a activat la Catedra de fizică a UTM în calitate de conferențiar şi profesor, şef al catedrei respective în anii 1984-1995, autor a 89 de publicații științifice şi metodice, inclusiv a 6 manuale de fizică şi 8 culegeri de probleme de fizică pentru licee, a participat active, începând cu anul 1968, la pregătirea și desfășurarea olimpiadelor republicane pentru elevi la fizică, prin concursul ce-i poartă numele, va în inimile şi cugetul tinerilor captivați și împătimiți de miracolele fizicii.