Laureații Olimpiadelor Tehnice premiați la Expoziția „Creația deschide Universul”

Un moment festiv din cadrul Expoziției „Creația deschide Universul” a vizat premierea laureaților  Olimpiadelor Tehnice Republicane organizate de UTM la desenul artistic, matematică (30 martie 2019), informatică și chimie (13 aprilie 2019).

Dincolo de bucuria împlinirii și impresiile de neuitat de a fi premiați personal de către rectorul UTM, prof. univ., dr. hab. Viorel Bostan, în fața sutelor de participanți la unul dintre cele mai importante evenimente ale anului din cadrul UTM, momentul a avut o conotație deosebită pentru liceenii-învingătorii, dat fiind că în cazul în care vor decide să-și continue studiile la UTM, vor beneficia de facilităţi la Admitere. Invitându-i în scenă, Radu Melnic, directorul Centrului Universitar de Informare şi Ghidare în Carieră al UTM, a citit cu mândrie numele învingătorilor:

Desenul artistic

Diplome de gradul I:

Dan Mişanovschi, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Dumitriţa Ciconi, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Diplome de gradul II:

Mihail Savin, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Olivia Cazacu, LT „Mihai Eminescu”, Comrat

Diplome de gradul III:

Daniel Ţugulschi, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Artur Stafie, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Mihaela Mutelică, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Vladislav Petrica, Universitatea Tehnică a Moldovei, Chişinău

Diplome de Menţiune

Andrei Savciuc, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Diana Norojen, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Ana Diuţa, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Gabriela Veleşca, LT „Vasile Alecsandri”, Călăraşi

Valeria Bercaru, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Nicoleta Ciumac, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Nichita Cosmenco, LT „Dimitrie Cantemir”, Chişinău

Mihai Para, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Octavian Voloşin, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Daniela Gîlea, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

Andra-Daniela Zavatin, Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău

 

Matematica

Diplome de gradul I:

Radu Chirilov, LT „Boris Dânga”, Criuleni

Tudor Bubucea, LT „Mihail Berezovschi”, Chișinău

Petru Vlas, Colegiul Naţional de Comerţ, Chişinău

Diplome de gradul II:

Daniela Mazur, LT „Nicolae Iorga”, Chișinău

Diplome de gradul III:

Nicola Ursu, LT „Ion Vatamanu”, Străşeni

Diplome de Menţiune

Ion Ţurcanu, LT „Nicolae Donici”, Dubăsarii Vechi, Criuleni

Andrei Pavalachi, LT „Ion Vatamanu”, Străşeni

Anişoara Vlasî, LT „Hyperion”, Durleşti

Daniela Botezat, LT „George Călinescu”, Chişinău

Hristofor Andreev, LT „Miguel de Cervantes”, Chişinău

Cristian Bivol, LT „Minerva”, Chişinău

 

Informatica

Diplome de gradul I:

Vladimir Chim, LT „Boris Cazacu”, Nisporeni

Nicu Buliga, LT „Boris Cazacu”, Nisporeni

Mihai Moglan, LT „Iulia Haşdeu”, Chişinău

Diplome de gradul II:

Vadim Curcă, LT „Constantin Stere”, Abaclia, Basarabeasca

Alexandru Neagu, LT „Boris Cazacu”, Nisporeni

Radu Chirilov, LT „Boris Dânga”, Criuleni

Diplome de gradul III:

Nicolae Ursu,  LT „Ion Vatamanu”, Străşeni

Alic Ciumeico, LT „Orizont”, Durleşti

Radu Luca, LT „Boris Cazacu”, Nisporeni

Mihai Timotin, LT „Mihai Eminescu”, Hânceşti

Marius Bîtcă, LT „Mihai Eminescu”, Hânceşti

Diplome de Menţiune

Andrei Pavalachi, LT „Ion Vatamanu”, Străşeni

Nicolae Basso, LT „A. Puşkin”, Chişinău

Darinela Andronovici, LT „Aristotel”, Chişinău

 

Chimia

Diplome de gradul I:

Ionela Tataru, LT „Alexandru Ioan Cuza”, Chișinău

Nicolae Ducal, LT „Mihai Viteazul”, Chişinău

Diplome de gradul II:

Maria Şerbu, LT „Boris Dânga”, Criuleni

Daniela Botezat, LT „George Călinescu”, Chișinău

Diplome de gradul III:

Veronica Banari, LT „Aristotel”, Chişinău

Sorin Sîrbu, LT „Ion Vatamanu”, Străşeni

Adriana Goriţa, CEMF „Raisa Pacalo”, Chişinău

Diplome de Menţiune

Cristina Carchilan, LT „Ion Vatamanu”, Străşeni

Delia Cebanu, LT „Aristotel”, Chișinău

Mihaela Cecan, LT „Alexandru Ioan Cuza”, Chişinău

Daniel Trofim, LT „Mihail Sadoveanu”, Chișinău.