- UTM - https://utm.md -

Felicitări câștigătorilor și invitație pentru toți olimpicii UTM

Pe 30 martie 2019 Universitatea Tehnică a Moldovei a organizat Olimpiada Tehnică Republicană la disciplinele matematică, desen artistic pentru liceeni și elevii colegiilor, captivați de magia cifrelor și logica matematică, dar și cei înfrățiți cu fantezia și creația, arta desenului și culorile curcubeului.

Experți competenți au evaluat toate lucrările și suntem onorați să anunțăm învingătorii Olimpiadei Tehnice Republicane, ediția anului 2019.

 

Matematica

 

Numele, prenumele Liceul Localitatea Locul
Bubucea Tudor L.T. „Mihail Berezovschi” or. Chişinău Locul I
Chirilov Radu L.T. „Boris Dînga” or. Criuleni Locul I
Vlas Petru Colegiul Naţional de Comerţ or. Chişinău Locul I
Mazur Daniela L.T. „Nicolae Iorga” or. Chişinău Locul II
Ursu Nicolae L.T. „Ion Vatamanu” or. Străşeni Locul III
Ţurcanu Ion L.T. „Nicolae Donici” or. Dubăsarii Vechi Menţiune
Pavalachi Andrei L.T. „Ion Vatamanu” or. Străşeni Menţiune
Vlasî Anişoara L.T, „Hyperion” or. Durleşti Menţiune
Botezat Daniela L.T. „George Călinescu” or. Chişinău Menţiune
Andreev Hristofor L.T. „Miguel de Cervantes” or. Chişinău Menţiune
Bivol Cristian L.T, „Minerva” or. Chişinău Menţiune

 

Desenul artistic

 

Numele, prenumele Liceul Localitatea Locul
Mişanovschi  Dan Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Locul I
Ciconi Dumitriţa Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Locul I
Savin Mihail Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Locul II
Cazacu Olivia L.T. „Mihai Eminescu” or. Comrat Locul II
Ţugulschi Daniel Colegiu de Construcţii or. Chişinău Locul III
Stafie Artur Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Locul III
Mutelică Mihaela Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Locul III
Petrica Vladislav Universitatea Tehnică a Moldovei or. Chişinău Locul III
Savciuc  Andrei Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Menţiune
Norojen Diana Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Menţiune
Diuţa Ana Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Menţiune
Veleşca Gabriela L.T. „Vasile Alecsandri” or. Călăraşi Menţiune
Bercaru Valeria Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Menţiune
Ciumac Nicoleta Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Menţiune
Cosmenco Nichita L.T. „Dmitrie Cantemir” or. Chişinău Menţiune
Para Mihai Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Menţiune
Voloşin Octavian Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Menţiune
Gîlea Daniela Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Menţiune
Zavatin Andra-Daniela Centru de Excelanţă în Construcţii or. Chişinău Menţiune

 

Felicităm cordial câștigătorii competiției și le propunem să nu rateze înlesnirile oferite de Regulamentul de admitere la studii!

Totodată, ne adresăm și tuturor olimpicilor – concurenți la competițiile UTM, le mulțumim pentru participare și îi așteptăm cu drag pe toți să-și continue studiile la Universitatea Tehnică a Moldovei deoarece companiile mixte, agenții economici și structurile de stat din țară au nevoie de ingineri în domeniile electronicii și telecomunicațiilor, industriei alimentelor, TIC, mecanicii și transporturilor, industriei textile și poligrafie, energeticii și electromecanicii, arhitecturii și urbanismului, construcțiilor și economiei.

Într-un ceas bun și cu noroc!

Evenimentul festiv „Gala laureaților” se va desfășura în cadrul Expoziției „Creația deschide Universul – 2019”, care va avea loc în data de 20 aprilie 2019, la Centrul TEKWILL, ora 10.30.

 

Radu MELNIC,

secretarul Comisiei de Admitere a UTM