Încă un eveniment BEST desfăşurat cu succes!

BEST Chişinău, organizaţia studenţească ce-şi desfăşoară activitatea în cadrul Universităţii Tehnice din Moldova a organizat pe 26-27 martie cea de-a 8-a ediție ai etapei locale EBEC o competiţie inginerească internaţională. În aceast interval de timp, zece echipe, membrii cărora au fost exclusiv studenții Universităţii Tehnice, au luptat pentru a obține titlul de cel mai bun proiect în cadrul competiției. Echipele au fost divizate în două secțiuni – probe distinctive și anume în Case Study și Team Design.În cele două zile a competiţiei echipele de la Case Study au avut de realizat un proiect de reamenajare a locului din Piaţa Centrală. După o zi intensă de lucru acestea sunt impresiile participanţilor:

casestudt

Vadim Casap, FIMET, anul III: “Ziua de azi a fost tare faină, condiţiile de organizare au fost bune. Referitor la subiect: tema este super, căci ideea afectează o problemă mare a oraşului. Ziua de lucru — destul de simplă, la fel cum se numeşte echipa noastră — “Simplu”. Fiind cetăţeni ai oraşului, ne-am pus problema în faţă, prin urmare, am  implementat idei preluate din alte ţări în care acestea au avut succes. Fiecare membru al echipei a intervenit cu soluţii din ţările în care a călătorit — a fost un impact personal a unui grup de oameni care au simţit pe propria piele şi problema, şi soluţia.”

Maria Frunză, FUA, anul IV: “Ziua de azi a fost obositoare, dar productivă, am lucrat mult în echipă, a fost o experienţă nouă,. Ne-am acordat o oră pentru a face un plan de lucru în care fiecare şi-a luat câte o responsabilitate: cineva se ocupa de design, cineva colecta ideile; prin urmare fiecare îşi făcea partea sa. Avantajul principal este că suntem studenţi de la arhitectură, tema este un level-up pentru noi, deoarece are legătură cu ceea ce învăţăm. De asta am aplicat la EBEC pentru a ne lărgi orizonturile.Echipa noastră se numeşte Tekton de la etimologia cuvântului Arhitect.”

Condiţia participanţilor de la Team Design a fost să creeze o sferă autonomă cu LED-uri din materialele distribuite:

teamdesign

Dragoş Străinu, FCIM, anul I: “Ziua de azi a fost interesantă, de la început era greu de înţeles pentru ce se folosesc piesele, dar ne-am descurcat. Ne-am împărţit responsabilităţile:  2 se ocupă de un motor, 2 se ocupă de alt motor, după care trebuie să le unim reciproc, ca acesta să funcţioneze. Până la urmă am realizat în jur de 3 prototipuri şi cu toate că nu prea merge, sperăm că vom finisa mâine.”

Din perspectiva organizatorilor evenimentului:

sersun

Sanda Şerşun, responsabil de subiecte: “Partea organizatorică a fost interesantă, am lucrat la acest eveniment timp de şase luni, astfel încât din octombrie echipa era formată şi gata de lucru . Ce a fost mai greu? Cred că de motivat lumea, de urmat termenul limită, deoarece sunt multe situaţii neprevăzute. În schimb, cel mai uşor a fost brainstorm-ul de idei pentru subiectul de bază.”

Veronica Hajdeu, responsabil de participanţi: “Anul acesta sunt 40 de participanţi, câte 5 echipe la Case Study şi Team Design. Cel mai important moment din punctul meu de vedere a fost să convingem oamenii, să-i motivăm să vină la timp, să respecte orarul şi să nu rămână dezamăgiţi! “

Rezultatele finale obţinute au fost uimitoare:

Team Design:

Echipa Atlantis:

atlantis

Echipa Golden Hands:

borntocode

Echipa Born to code:

new-level

Echipa New level (echipa câştigătoare):

newlevel2

newlevel3

Case Study:

Echipa Spinner (echipa câştigătoare):

 • Centru comercial
 • Parcare subterană la mijlocul jonei comerciale cu accese laterale de serviciu
 • Zone separate pentru fiecare tip de produs
 • Lărgirea străzilor
 • Aparataj performant cu tichete pentru parcare
 • Bandă separată pentru vizitatorii pieței

Echipa 4Explosion:

 • Colaborarea administrației publice și cea a pieței
 • 105 săptămîni pentru realizare
 • Parcare aeriană și subterană pentru vizitatoriii pieței
 • Separarea produselor comercializate
 • Loc preconizat copiilor
 • Centru pentru acordarea primului ajutor
 • Totul sub forma unui centru comercial

Echipa Tekton:

 • Centru comercial complex în locul pieței existente
 • Parcare terestră
 • Parcare ubterană etajată(2 nivele)
 • Parcări de serviciu
 • Pasaj pietonal cu zonă înverzită
 • Lărgirea str. Tighina(3 benzi)
 • Întersecția str. Armenească cu str. M. Varlaam în 2 niveluri
 • Acces mai ușor pentru pompieri

Echipa a 4-a:

 • Parcări subterane
 • Blocuri separate pentru fiece tip d eprodus comercializat
 • ⅔ din teritoriul pieței existente folosită pentru comercializare, ½ amenajată ca parc cu teren de joacă, cafenele/restaorante
 • Parcare cu plată dacă durata staționării depășește 2 ore
 • De inclus hote și mall pe acest teriotoriu
 • Parcare pentru autobuse

Echipa Simplu:

 • Gara un pic mărită, cu staționarea autobuselor în parcare subterană
 • Centru comercial
 • 24 m de alee pietonală cu magazine ce repetă arhitectura monumentelro distruse din Republica Moldova
 • Acoperișul gării amedajat cu verdeață
 • Produsele comercializate grupate în zone diferite

Echipele câştigătoare pleacă pe data de 21 aprilie la următoarea etapă regională ce se va desfăşura la Cluj. Reamintim, că partenerul general al evenimentului este Universitatea Tehnică a Moldovei.

(Visited 29 times, 1 visits today)